Karar Destek Araçları

Karar Destek Süreci

Karar destek

Bireylerde ve kurumlarda karar alma silsilesine bakıldığında iki gerekçe ile Standards and Partners Danışma Kurulu bu hizmeti üretmiştir.

Hizmet Gerekçeleri

Gerekçe 1:

  • İyi bir C-Level Yönetici karar alırken güçlü kaynaklardan beslenmek zorundadır.

Gerekçe 2:

  • Üst düzey bilgi, tecrübe, vizyon çok yüksek maliyetlidir. Çok büyük işletmelerde dahi C-Level Yöneticilere destek geniş yelpazeli bir bilgi ve tecrübe istihdamı, çok yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.
  • Standards and Partners Danışma Kurulu C-Level yöneticinin ihtiyacı kadar kullanabileceği, çok daha iyi kararlara çok daha düşük maliyet ile ulaşabileceği bir sistemdir

Gerekçe 3:

  • Bireyler Homo Economicus’dur. Bu yanlış birşey değildir, aksine liberal ekonominin en temel varsayımıdır.
  • Şekilde kırmızı ile görünen düşünme eyleminde, bireylerin C-Level yönetime destek olurken Homo Economicus özellikleri nedeniyle objektif olmaları liberal ekonominin temellerine aykırıdır.
  • Bunun En yakın örneği Covid-19 sırasında birçok orta düzey yöneticinin kendi ücretlerin düşmesi ve kurumun geleceği açmazında objektif davranabilmesinin mümkün olamamasıdır.
  • Standards and Partners Danışma kurulu insanın doğal özelliği nedeniyle sakatlanan karar süreçlerine, mükemmel bir objektif iyileştirme yapar.

 

Jonah Lehrer, ”Karar Anı” Adlı Eserindeki Karar Alma  Süreci:

Karar alma sürecinde tartışmayı bastırma dürtüsüne kararlılıkla direnin. Beynin farklı bölgelerinin ne söyleyeceğini dinlemek için zaman ayırın. 

Alfred P. Sloan, bir keresinde yönetim kurulu toplantısını başlattıktan hemen sonra ertelemişti. ”Beyler” demişti Sloan, ”Görüyorum ki hepimiz önümüzdeki karar konusunda hemfikiriz. O halde bir sonraki toplantımıza kadar kendimize anlaşmazlık bulup çıkartmak amacıyla ve belki de alacağımız kararın neyin nesi olduğuna ilişkin bir kavrayış elde ederiz umuduyla ertelemeyi öneriyorum.”